A XXI. századi vállalati környezetben a fenntarthatósági (ESG) követelmények hamarosan kikerülhetetlenné válnak. Ezért számos szervezet kezdett el olyan vállalatirányítási rendszereket bevezetni a működésébe, amelyek prioritásként kezelik a fenntarthatóságot és útmutatást adnak arra vonatkozóan, hogyan lehet a legjobban teljesíteni ezeket a követelményeket.
A Globális Jelentési Kezdeményezés (GRI) rendszere egy nemzetközileg elismert keretrendszer, amely útmutatást nyújt a szervezetek számára, hogyan számoljanak be fenntarthatósági teljesítményükről. A rendszer egy sor alapelvre és szabványra épül, amelyek környezeti, társadalmi és gazdasági kritériumokat tartalmaznak. A GRI-rendszer segít biztosítani, hogy a szervezetek átláthatóan számoljanak be a jelentésükről és azonosítsák a fejlesztést igénylő területket.
Az ISO 26000 egy átfogó nemzetközi szabvány, amely útmutatást ad arra vonatkozóan, hogy a szervezeteknek hogyan kell kezelniük társadalmi, környezeti, gazdasági és etikai felelősségüket.
Az ISO 14064 egy világszerte elismert önkéntes szabvány, amely útmutatást ad a szervezeteknek az üvegházhatású gázok (ÜHG) elszámolási és ellenőrzési rendszereiknek kialakításához és kezeléséhez. Ez a rendszer három részből áll: ISO 14064-1, ISO 14064-2 és ISO 14064-3, amelyek az üvegházhatású gázok mérésére, nyomon követésére, jelentésére és ellenőrzésére nyújtanak útmutatást.
Összefoglalva, a fenntarthatósági követelmények és az ESG-nek a szervezetek vállalatirányítási rendszerébe történő integrálása egyre fontosabb a társadalmi, környezeti, gazdasági és etikai felelősségek kezelésében. A tekintélyes nemzetközi szabványok és irányelvek, például a GRI és az ISO 26000, ISO 14064 stb. alapján ezek az intézkedések az átláthatóság, a következetesség és az elszámoltathatóság kultúráját fogják kialakítani. Továbbá az olyan folyamatok, mint az ISO 14064, független rendszert kínálnak a szervezetek számára az üvegházhatású gázok szintjének pontos meghatározásához, biztosítva a hiteles információszolgáltatást. A jövőre nézve ez segíti az érdekelt feleket, hogy valószínűleg olyan hiteles vállalatokkal tudnak üzletet kötni, amelyekben megbízhatnak ezen a területen. Ezért a fenntartható gyakorlatokat fontolóra kell venniük azoknak a szervezeteknek, amelyek a globális szabványokhoz kívánnak igazodni, és az elkövetkező években is versenyképesek akarnak maradni.
Sebestyén Tibor
ÖKOSYS Zrt.
United Registrar of Systems Hungary Kft.