GDP audit

Röviden

A gyógyszerek és gyógyszeranyagok nagykereskedelmi forgalmazása, a gyógyszer ellátási lánc integrált része. Napjaink gyógyszer-forgalmazási hálózata egyre összetettebb, sokszereplős folyamat. Elengedhetetlen, hogy rendelkezésre álljon egy olyan egységes iránymutatás, Helyes Gyógyszer-nagykereskedelmi gyakorlat (4), az általánosan alkalmazott angol elnevezéssel: GDP - Good Distribution Practice. Ezt a gyógyszergyártók, gyógyszer-nagykereskedők és gyógyszer-nagykereskedelem adott lépéseiben közreműködő szolgáltatók is kötelesek követni. Az iránymutatások következetes betartása és betartatása biztosítja a gyógyszerek minőségét és sértetlenségét, megakadályozza, hogy a legális ellátási láncba hamisított gyógyszer kerülhessen, és lehetővé teszi a hatóságok részére a teljes forgalmazási lánc ellenőrizhetőségét. A gyógyszer-nagykereskedelmi tevékenységek (nagykereskedelmi forgalmazás) körét jogszabály határozza meg: „a gyógyszerek beszerzésével, raktározásával, szállításával vagy kivitelével kapcsolatos valamennyi tevékenység, kivéve a lakossági gyógyszerellátást”. A nagykereskedelmi forgalmazóként eljáró személynek hatóság által kiadott forgalmazási engedéllyel kell rendelkeznie. Az engedély feltétele a helyes forgalmazási gyakorlat (GDP) követelményeinek való megfelelés.

Leírás

GDP igazolás



A nagykereskedelmi forgalmazási tevékenységekkel (például a raktározással vagy a szállítással) kapcsolatos valamennyi kötelezettség a szerződéses szolgáltatókra is alkalmazandók. Ugyanakkor azért, hogy a GDP vonatkozó szakaszait a gyógyszerforgalmazásban közreműködő egyéb szereplők is betartsák, az engedéllyel rendelkező nagykereskedelmi forgalmazó felel.



A gyógyszer forgalmazó a felelősséget nem ruházhatja át a szerződéses partnerre. Kötelezettségeinek teljesítését viszont nagyban segíti, ha olyan szolgáltatóval köt szerződést, aki megfelel a GDP-nek és ezt független (jelen esetben URS) szakértő igazolta.



A kiállított igazolás szakmai tartalmát, hitelességét a mögöttünk álló nemzetközi tanúsító szervezet és felkészült munkatársaink szavatolják, akik minőségirányítási auditok, gyógyszeripari területén (beleértve gyógyszer-gyártást, gyógyszer-minőségellenőrzést, gyógyszer-nagykereskedelmet) szerzett 20+ éves tapasztalattal rendelkeznek.



A GDP igazolás kiállításának folyamat 



Elő-audit



Az előauditon felmérjük a jelölt felkészültségét figyelembe véve a személyi, tárgyi feltételeket és az eljárásokat, szabályozó dokumentumokat.



Feltárjuk az esetleges hiányosságokat (GAP analízis), majd amennyiben a kérelmező ezt igényli, javaslatot teszünk azok kijavításának módjára.



A kérelmező jelezheti, ha az előaudittól eltekint. Ebben az esetben viszont nagyobb a kockázata, hogy a tanúsító auditon olyan nem-megfelelőséget tárunk fel, ami a megfelelőség-igazolást meghiúsítja.



Tanúsító audit



A tanúsító audit célja, hogy megállapítsuk, a kérelmező valóban bevezette a szükséges intézkedéseket és a GDP követelményeknek megfelelően működik.



Éves felügyeleti auditok



A felügyeleti auditokra a megfelelőségigazolást (tanúsító auditot) követően,  évente kerül sor. Ezen alkalmakkor azt vizsgáljuk, hogy az éves működés során a követelmények folyamatosan teljesültek-e, valamint az esetleges változásokat szabályszerűen bevezették-e és dokumentálták-e.



Amennyiben a kérelmező már rendelkezik általunk szakmailag mértékadónak tekintett GDP megfelelőség-igazolással, akkor adott esetben az előaudittól eltekintünk. Ez azonban minden esetben egyedi elbírálást igényel, amit az előzetes felmérés során egyeztetünk.



Jogszabályi háttér:



 




  1. AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről (2001/83/EK)

  2. 2005. évi XCV. törvény az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról

  3. 53/2004. (VI. 2.) ESzCsM rendelet a gyógyszerekkel folytatott nagykereskedelmi és párhuzamos import tevékenységről 

  4. Iránymutatások az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek helyes forgalmazási gyakorlatáról (2013/C 343/01)

  5. Iránymutatások (2015. március 19.) az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek hatóanyagaira vonatkozó helyes forgalmazási gyakorlat elveiről (EGT-vonatkozású szöveg) (2015/C 95/01)

  6. A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1280 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE az (EU) 2019/6 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az állatgyógyászati készítményekben kiindulási anyagként felhasznált hatóanyagok helyes forgalmazási gyakorlatára vonatkozó intézkedésekről

  7. https://ogyei.gov.hu/gyogyszer_nagykereskedelem

  8. https://health.ec.europa.eu/medicinal-products/eudralex/eudralex-volume-4_en

  9. https://www.good-distribution-practice-group.org/good-distribution-practices-faq.html



 


Miért GDP audit?
  • A megbízhatóan működő minőségirányítási rendszer minimálisra csökkenti a nem-megfelelőségek számát, vagy amennyiben ilyen előfordul, biztosítja az adekvát reagálást és kezelést.
  • A gyógyszeripar és gyógyszer-nagykereskedelem minőségirányítási rendszerére vonatkozó követelményeket jogszabály tartalmazza, ami jogi erőben lényegesen magasabb szintet képvisel, mint az egyéb területeken „elvárt” szabványkövetelményen alapuló tanúsítás. Ugyanakkor a követelményrendszer egyértelműen megfeleltethető számos, nem-gyógyszer tevékenységnek is. Ennek következtében egy megalapozott GDP megfelelőség igazolás birtokában a vállalkozás biztos lehet benne, hogy gyógyszeranyagra, állatgyógyászati készítményekre és hatóanyagokra, az orvostechnikai eszközre, étrendkiegészítőre, élelmiszerre vonatkozó ágazati követelményeket is teljesíti.

Lépjen velünk kapcsolatba...